HP Pavilion ze1000 Series
The HP Pavilion ze1000 Series are AMD-based budget laptops that were released in 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket A - AMD Mobile Duron "Morgan" @1.1GHz, other speeds? - AMD (mobile?) Athlon |
| Chipset | VIA KN133 + VT8231 |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 128, 256, or 512MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: Unknown |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | S3 Twister-K Chipset Graphics VRAM: Shared/SMA? |
| Audio | Conexant AC97 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (55Wh) or NiMH (38.4Wh) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | 3 Spindle - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 24X CD-ROM Drive, 8X DVD-ROM Drive, or DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 2x USB 1.x - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x Mic In - 1x Headphone Out |
| BIOS | Insyde |
| Pointing Device | Trackpad |
Individual Model Specifications
I believe only three models in this series were released:
- Pavilion ze1110
- Pavilion ze1115
- Pavilion ze1145
I know that the ze1115 shipped with a 1.1GHz Mobile Duron, but I don't know any shipping configuration specs beyond that. I don't have info on the other models.
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion ze1000 Series Startup Guide |
![]() |
HP Pavilion ze1000 Series Reference Guide |
![]() |
HP Pavilion ze1000 Series Troubleshooting & Self-Repair Guide |
Gallery
Photos of a Pavilion ze1115 from Chris Logan.












