HP OmniBook Sojorn
The OmniBook Sojourn is a Pentium MMX-based subnotebook that was released in March 1998. It was developed as a joint venture with Mitsubishi, who sold this laptop under their own name as the Mitsubishi Pedion. Intended to be an executive ultraportable, the Sojourn was very expensive when new, and did not sell many units.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered TCP Intel Pentium MMX @233MHz |
| Chipset | Intel 430MX |
| RAM | Type: Soldered Only Standard: 64MB Maximum: 64MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 2.1GB |
| Display Options | 12.1" Active Matrix LCD @800x600 |
| Graphics Chipset | NeoMagic MagicGraph 128XD (NM2160) VRAM: 2MB |
| Audio | ESS AudioDrive 1879 - Mono Speaker - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | None, supports external drives via media base. |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II) |
| Networking | Unknown |
| Other I/O | - 1x USB 1.x - 1x Dock Connector - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook Sojourn User Manual |
![]() |
HP OmniBook Sojourn Service Manual |

