Zenith SupersPORT 486/486SX
The SupersPORT 486 and 486SX are 486-based laptops that were released in 1991. These must haven't have sold well because they're not common.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown - Intel 486 @25MHz - Intel 486SX @20MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: Unknown Standard: 4MB Maximum: 16MB |
| Storage | 3.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 120MB |
| Display Options | 10.7" Passive Matrix Grayscale (64 shades) @640x480 |
| Graphics Chipset | VGA VRAM: 256KB |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad (2.5Ah) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | None |
| Networking | 2400bps Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x External FDD Connector |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | ISOPOINT |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
Zenith SupersPORT 486/486SX Product Brochure |
