Zenith SlimsPORT 286
The SlimsPORT is a 286-based laptop that was released in 1990.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel 286 @16MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: Unknown Standard: 1MB Maximum: 4MB |
| Storage | Unknown Requires Adapter: Unknown Standard: 20MB |
| Display Options | 9.5" Passive Matrix Grayscale (32 shades) @640x480 |
| Graphics Chipset | VGA VRAM: Unknown |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad (33.6Wh) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | None |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x External FDD Connector - 1x Expansion Connector |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
Zenith SlimsPORT 286 Specifications Guide |
![]() |
Zenith SlimsPORT 286 Product Brochure |
