Zenith MastersPORT 386SX
The MastersPORT 386SX is a 386-based laptop that was released in 1991. This laptop and the MastersPORT 286 were both manufactured for Zenith by Goldstar.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel 386SX @20MHz - Supports 387 Coprocessor |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: Proprietary Standard: 2MB Maximum: 4MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 60 or 85MB |
| Display Options | 8.85" Passive Matrix Grayscale (16 shades) LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Unknown VGA VRAM: Unknown |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | 8-pin Mini-DIN - YOUNGONE Model YPA36 |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | None |
| Networking | Modem (2400 baud, Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
Zenith MastersPORT 286/386SX Product Brochure |
Gallery
Photos from Chris Logan.










