Zenith MastersPORT 386SLe
The MastersPORT 386SLe is a 386-based laptop that was released in 1992. It was identical to the MastersPORT 386SL from 1991, but had a faster 25MHz processor.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Soldered QFP Intel 386SL @25MHz - Supports 387 Coprocessor |
| Chipset | Intel 386SL SuperSet |
| RAM | Type: Proprietary, 3 slots Standard: 2MB Maximum: 8MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 85MB |
| Display Options | 9.0" Passive Matrix Grayscale (32 shades) LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Unknown VGA VRAM: Unknown |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | NiCad |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive |
| PC Cards | None |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x External FDD Connector |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
No resources for this laptop are available yet. If you would like to contribute drivers, recovery media, manuals, or other documentation, see here. |
