Siemens Nixdorf SCENIC Mobile 500
The SCENIC Mobile 500 is a Pentium-based laptop that was released in 1996. It was manufactured for Siemens Nixdorf by Quanta, but is an exclusive design.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown - Intel Pentium @100 or 133MHz - Intel Pentium MMX @150MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: EDO Standard: 8 or 16MB Maximum: 40MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 810MB or 1.35GB |
| Display Options | - 11.3" Passive Matrix LCD @800x600 - 11.3" Active Matrix LCD @800x600 |
| Graphics Chipset | Chips & Technologies 65550 VRAM: 1MB |
| Audio | ESS AudioDrive 1888 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 2nd Battery |
| PC Cards | 2x PCMCIA Slots (2x Type II/1x Type III) |
| Networking | Unknown |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x MIDI/Game Port - 1x Mic In - 1x Line In - 1x Line Out - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Common Faults & Maintenance
The plastics on this laptop are very brittle. Handle with care.