HP Portable Vectra CS
The Portable Vecrta CS is an NEC V30-based laptop that was released in September 1987.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown NEC V30 @7.16MHz |
| Chipset | N/A |
| RAM | Type: Proprietary Standard: 640KB Maximum: 4MB (HDD Version) or 6MB (Dual Floppy Version) |
| Storage | Unknown Requires Adapter: Unknown Standard: None or 20MB |
| Display Options | 12.0" Non-Backlit Passive Matrix LCD @640x400 |
| Graphics Chipset | CGA VRAM: Unknown |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | Sealed Lead Acid |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3.5" 1.44MB Floppy Drive (Two drives on the non hard disk model) |
| PC Cards | 4x Proprietary Expansion Slots |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x RGB Out - 2x Serial (Optional) |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | None |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
No resources for this laptop are available yet. If you would like to contribute drivers, recovery media, manuals, or other documentation, see here. |
