HP Pavilion zx5000
The HP Pavilion zx5000 is a 15-inch laptop that was released in 2004. I seems to be a higher-end version of the Pavilion zv5000. I don't have very much direct documentation from HP on this model, so it probably had additional options available which aren't listed in the specsheet below.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium 4 @Up to 3.4GHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: 333MHz DDR, 2 slots Standard: 512MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 60GB, other sizes |
| Display Options | - 15.4" TFT LCD @1280x800 - 15.4" TFT BrightView LCD @1280x800 |
| Graphics Chipset | One of the following: ATI Mobility Radeon 9200 ATI Mobility Radeon 9600 VRAM: Up to 128MB |
| Audio | Unknown - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown (120W) |
| Media Drives | DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | Unknown |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional?) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 3x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire (Optional?) - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion zx5000 Service Manual |
