HP Pavilion zv6000
The HP Pavilion zv6000 is an Socket 939-based laptop that was released in 2005. Some more information on this laptop is avaliable here.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 939 - AMD Athlon 64 4000+ @2.4GHz - AMD Athlon 64 3800+ @2.4GHz - AMD Athlon 64 3500+ @2.2GHz - AMD Athlon 64 3200+ @2.0GHz - AMD Sempron 3200+ @1.8GHz |
| Chipset | ATI RS480M |
| RAM | Type: DDR, 2 slots Standard: 256MB, 512MB, 1GB, or 2GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: No Standard: 40, 60, 80, or 100GB |
| Display Options | - 15.4" TFT LCD @1280x800 - 15.4" TFT "BrightView" LCD @1280x800 |
| Graphics Chipset | ATI Radeon Xpress 200M VRAM: 128MB Dedicated or up to 128MB shared/SMA |
| Audio | Conexant AC-Link - Stereo Speakers - Optional subwoofer - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (8 or 12 cell) |
| CMOS Battery | CR2032 Lithium |
| Power Supply | Proprietary (18.5V, 6.5A) - HP PPP017H AC Adapter |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD/CD-RW Drive - DVD+/-RW Double-Layer Drive - DVD+/-RW Double-Layer Drive w/ LightScribe |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) Optional ExpressCard Slot |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 4x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x SD/MMC/MS/MS Pro/xD/SM Card Reader (Optional) - 1x HP Expansion Port 2 - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared (Optional) |
| BIOS | Phoenix |
| Pointing Device | Trackpad (Synaptics) |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion zv6000 Service Manual |
Gallery
Photos from mari2.





