HP Pavilion zt3000
The HP Pavilion zt3000 is a 15-inch Pentium M-based laptop that was released in 2003. It was based on the same chassis as the HP Compaq nx7000 and Compaq Presario X1000.
Specifications
Due to lacking documentation, it is possible additional options were available which aren't listed here.
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Banias/Dothan) - Intel Pentium M @1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, or 2.0GHz - Intel Celeron M @1.2 or 1.3GHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: DDR, 2 slots Standard: 256MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 30-80GB |
| Display Options | - 15.4" TFT LCD @1280x800 - 15.4" TFT LCD @1680x1050 - 15.4" TFT LCD @1920x1200 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon 9200 VRAM: 32 or 64MB |
| Audio | ADI SoundMax - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (8 cell) |
| CMOS Battery | Socketed Lithium |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - DVD+RW/R Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 3x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x SD Card Reader - 1x Port Replicator Connector - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | HP |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion zt3000 Service Manual |
