HP Pavilion ze4100 Series
The HP Pavilion ze4100 is an Pentium 4M-based laptop that was released in 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Northwood-M) - Intel Pentium 4M "Northwood" @1.7, 1.8, or 2.0GHz - Intel Mobile Celeron "Northwood" @1.6, 1.7, or 1.8GHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: PC2100 DDR, 2 slots Standard: 128, 256, or 512MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 20, 30, or 40GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon IGP Graphics VRAM: Up to 64MB shared/SMA |
| Audio | Unknown Sound - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3 Spindle - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Port Replicator Connector (Optional) - 2x USB 1.x - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x TV Out - 1x Mic In - 1x Headphone Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion ze4100 Service Manual |
