HP Pavilion zd7000
The HP Pavilion zd7000 is a 17-inch Pentium 4-based high-end multimedia laptop that was released in 2003.
Specifications
Due to lacking documentation, it is possible additional options were available which aren't listed here.
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 478 Intel Pentium 4 @2.66, 2.8, 3.0, 3.06, or 3.2GHz Supports 533 or 800MHz FSB |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: 333MHz DDR, 2 slots Standard: 256MB, 512MB, or 1GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 15.4" TFT LCD 1280x800 - 17.0" TFT LCD @1440x900 - 17.0" TFT LCD @1680x1050 |
| Graphics Chipset | One of the following: NVIDIA GeForce4 440 Go NVIDIA GeForce FX Go5200 NVIDIA GeForce FX Go5700 VRAM: 64 or 128MB |
| Audio | Unknown - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (12-cell) |
| CMOS Battery | Socketed Lithium |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - 24X CD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - DVD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 4x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x SD Card Reader - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion zd7000 Service Manual |
