HP Pavilion xz300 Series
The HP Pavilion xz300 is an Pentium 4-based laptop that was released in 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 478 Intel Mobile Pentium 4 @1.6GHz |
| Chipset | Intel 845MP |
| RAM | Type: PC2100 DDR, 2 slots Standard: 256MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: No Standard: 30 or 40GB |
| Display Options | 15.0" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon M6 VRAM: 16 or 32MB |
| Audio | Avance AC97 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (8-cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 2x USB 1.x - 1x IEEE1394/FireWire - 1x S-Video Out - 1x SD Card Reader - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion xz300 Service Manual |
