HP Pavilion xz200 Series
The HP Pavilion xz200 is an Pentium 4-based laptop that was released in 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Northwood-M) Intel Pentium 4M "Northwood" @1.4 or 1.6GHz |
| Chipset | VIA ProSavage P4N266 |
| RAM | Type: PC2100 DDR, 2 slots Standard: 256 or 512MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: No Standard: 20 or 30GB |
| Display Options | 15.0" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | S3 Savage4 VRAM: Up to 32MB shared/SMA |
| Audio | Realtek ALC201 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (8-cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) - ENE 1410 Controller |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x Port Replicator Connector - 2x USB - 1x IEEE1394/FireWire - 1x S-Video Out - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion xz200 Service Manual |
