HP Pavilion xz185
The HP Pavilion xz185 is an Pentium III-based laptop that was released in 2002 (I think).
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Tualatin) Intel Pentium III-M "Tualatin" @1.13GHz |
| Chipset | VIA ProSavage PN133T |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 512MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: No Standard: 40GB |
| Display Options | 15.0" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | S3 Savage4 VRAM: Up to 32MB shared/SMA |
| Audio | Realtek ALC201 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion or NiMH |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) - ENE 1410 Controller |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 3x USB 1.x - 1x IEEE1394/FireWire - 1x S-Video Out - 1x Port Replicator Connector - Audio Jacks - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion xz100 Service Manual |
