HP Pavilion xf300 Series
The HP Pavilion xf300 is an AMD-based laptop that was released in 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown AMD Athlon @Up to 1.5GHz |
| Chipset | VIA VT8231 |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 128, 256, or 512MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: No? Standard: Unknown |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | VIA ProSavage Chipset Graphics VRAM: Shared/SMA |
| Audio | Conexant Audio - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (55W) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) |
| Networking | - Modem - Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 2x USB 1.x - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x Mic In - 1x Line Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Pavilion xf300 Service Manual |
