HP OmniBook xt6050
The OmniBook xt6050 is a Pentium III-based laptop that was released in around March 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Tualatin) - Intel Pentium III-M "Tualatin" @933MHz, 1.06GHz, or 1.13GHz - Intel Mobile Celeron "Tualatin" @1.06 or 1.13GHz |
| Chipset | Intel 830MG |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 128 or 256MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 10, 20, or 30GB |
| Display Options | 14.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | Intel 830MG Chipset Graphics VRAM: Up to 48MB shared/SMA |
| Audio | Avance Logic AC97 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 24X CD-ROM Drive - 6X or 8X DVD-ROM Drive - Others |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 2x USB 1.1 - 1x S-Video Out - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook xt6050 Service Manual |
