HP OmniBook xt1000
The OmniBook xt1000 is a Pentium III-based laptop that was released in 2002 (I think).
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown - Intel Pentium III-M "Tualatin" @1.13 or 1.2GHz - Intel Mobile Celeron "Tualatin" @1.13GHz |
| Chipset | VIA ProSavage PN133T |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 256 or 512MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: No Standard: 20 or 30GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | S3 Savage4 VRAM: 32MB shared/SMA |
| Audio | Realtek ALC201 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3 Spindle - 3.5" 1.44MB Floppy Drive (Optional) - DVD-ROM Drive or DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) - ENE 1410 Controller |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x S-Video Out (Optional) - 1x Port Replicator Connector (Optional) - 3x USB 1.x - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x Mic In - 1x Line Out - 1x Headphone Out - Infrared (Optional) |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook xt1000 Service Manual |
