HP OmniBook XE4400
The OmniBook XE4400 is a Pentium 4-based laptop that was released in 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 478 Intel Pentium 4 @1.8 or 2.0GHz |
| Chipset | ALI 1671/1535+ |
| RAM | Type: PC2100 DDR, 2 slots Standard: 256 or 512MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 20, 30, 40, or 60GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon M6 VRAM: 16 or 32MB |
| Audio | Conexant CX20468-21 - Stereo Speakers - Microphone (Optional) |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - 24X CD-ROM Drive - 8X DVD-ROM Drive - CD-RW Drive - DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1 or 2x PCMCIA/CardBus Slots (Type II/III) - TI PCI1520 Controller |
| Networking | - 56k Modem (Optional) - 10/100 Ethernet (Optional) - WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 3x USB 1.1 - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared (Optional) |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook XE4400 Service Manual |
