HP OmniBook XE4100
The OmniBook XE4100 is a Celeron-based entry level laptop that was released in 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Tualatin) Intel Mobile Celeron @1.13 or 1.2GHz |
| Chipset | VIA Twister-T |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 128 or 256MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 20 or 30GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | S3 Savage Pro Chipset Graphics VRAM: Up to 32MB shared/SMA |
| Audio | Conexant CX20468 - Stereo Speakers |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | 3 Spindle - 3.5" 1.44MB Floppy Drive (Optional) - 24X CD-ROM, 8X DVD-ROM, CD-RW, or DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1 or 2x PCMCIA/CardBus Slots |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x PS/2 - 1x Port Replicator Connector (Optional) - 2x USB 1.x - 1x IEEE1394/FireWire (Optional) - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared (Optional) |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook XE4100 Service Manual |
