HP OmniBook XE
The OmniBook XE is a Pentium II-based laptop that was released in February 1999. It was the entry-level laptop in the OmniBook lineup upon its release. Only a few months later, it was replaced with the XE2. Original OmniBook XEs aren't very common as a result of this.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Mobile Pentium II @266, 300, or 333MHz |
| Chipset | Intel 440BX |
| RAM | Type: SDRAM, 2 slots Standard: 32 or 64MB Maximum: 256MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 4.1 or 6.2GB |
| Display Options | - 12.1" HPA/Passive Matrix LCD @800x600 - 12.1" TFT LCD @800x600 - 13.3" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | Silicon Motion LynxE (SM811) VRAM: 2MB |
| Audio | ESS Maestro-2E - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3 Spindle - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 24X CD-ROM Drive |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - ZoomVideo Support (lower slot) - TI PCI1225 Controller |
| Networking | 56k Modem |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Port Replicator Connector - 1x USB 1.x - 1x Mic In - 1x Line In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook XE Drivers |
![]() |
HP OmniBook XE Tips & Troubleshooting |

