HP OmniBook vt6200
The OmniBook vt6200 is a Pentium 4M-based laptop that was released in March 2002. It was HP's top of the line notebook upon release.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Northwood-M) Intel Pentium 4M @1.4, 1.5, 1.6, 1.7, or 1.8GHz |
| Chipset | ALI 1671/1535+ |
| RAM | Type: DDR, 2 slots Standard: 128, 256, or 512MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 20, 30, or 40GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 14.1" TFT LCD @1400x1050 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 - 15.0" TFT LCD @1600x1200 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon M6-P VRAM: 32MB |
| Audio | Realtek ALC201 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (8 cell) |
| CMOS Battery | Socketed Lithium |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 24X CD-ROM Drive - CD-RW Drive - 8X DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - LS-240 SuperDisk Drive - ZIP-250 Drive - 2nd HDD - 2nd Battery - Weight-Saving Module |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) - TI PCI1410 Controller |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet (Realtek) - WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 2x USB 1.x - 1x S-Video Out - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad and TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook vt6200 Service Manual |
