HP OmniBook 7150
The OmniBook 7150 is a Pentium II-based laptop that was released in September 1998.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Mobile Pentium II @300MHz |
| Chipset | Intel 440BX |
| RAM | Type: SDRAM, 2 slots Standard: 64MB Soldered Maximum: 320MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 8.1GB |
| Display Options | 14.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Rage LT Pro VRAM: 4MB |
| Audio | ESS Maestro-2 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (12 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3 Spindle (Stacked Drive Modular Bay) - 3.5" 1.44MB Floppy Drive or LS-120 Drive - DVD-ROM Drive - Bay can also hold 2nd battery |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - ZoomVideo Support (lower slot) - TI PCI1220A Controller |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x USB 1.x - 1x S-Video Out - 1x Mic In - 1x Line In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad & TrackPoint |
Resources
No HP service manual for the 7150 exists, presumably because everything in the 7100 manual still applies.
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook 7100/7150 User Manual |
![]() |
HP OmniBook 7100 Service Manual |
Common Faults & Maintenance
Brittle Plastics
The OmniBook 7150's plastics are very brittle due to age. They usually develop cracks near the display hinges, so it's likely that epoxy will be required to keep one intact.

