HP OmniBook 7100
The OmniBook 7100 is a Pentium II-based laptop that was released around April 1998.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: MMC1 Intel Mobile Pentium II @266MHz |
| Chipset | Intel 440BX |
| RAM | Type: SDRAM, 2 slots Standard: 32MB Soldered Maximum: 288MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 6.4 or 8.1GB |
| Display Options | 14.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Rage LT Pro VRAM: 4MB |
| Audio | Crystal CS4237B + CS9236 Wavetable - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (12 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | 3 Spindle (Stacked Drive Modular Bay) - 3.5" 1.44MB Floppy Drive or LS-120 Drive - CD-ROM or DVD-ROM Drive - Bay can also hold 2nd battery |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - ZoomVideo Support (both slots) - TI PCI1250 Controller |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x USB 1.x - 1x S-Video Out - 1x Mic In - 1x Line In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad & TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook 7100 User Manual |
![]() |
HP OmniBook 7100/7150 User Manual |
![]() |
HP OmniBook 7100 Service Manual |
Common Faults & Maintenance
Brittle Plastics
The OmniBook 7100's plastics are very brittle due to age. They usually develop cracks near the display hinges, so it's likely that epoxy will be required to keep one intact.

