HP OmniBook 6100
The OmniBook 6100 is a Pentium III-based laptop that was released in July 2001.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Tualatin) Intel Pentium III-M "Tualatin" @933MHz, 1.0GHz, or 1.13GHz |
| Chipset | Intel 830M |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 128 or 256MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 10, 20, or 30GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon (M6) VRAM: 16MB |
| Audio | ESS Allegro-1 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - CD-ROM Drive - DVD-ROM Drive - CD-RW Drive - DVD/CD-RW Drive - LS-120 SuperDisk Drive - ZIP Drive |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - ZoomVideo Support (lower slot) - TI PCI1420 Controller |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet (Optional) - WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1 or 2x USB 1.x - 1x S-Video Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad & TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook 6100 Service Manual |
![]() |
HP OmniBook 6100 Product Brochure |

