HP OmniBook 510
The OmniBook 510 is a Pentium III-based subnotebook that was released in March 2002.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium III-M "Tualatin" @933MHz, 1.0GHz, or 1.13GHz |
| Chipset | Intel 830MG |
| RAM | Type: PC133 SDRAM, 2 slots Standard: 128 or 256MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 10, 20, or 30GB |
| Display Options | 12.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | Intel 830MG Chipset Graphics VRAM: Up to 48MB shared/SMA |
| Audio | Unknown - Mono Speaker - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (6 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | None, media base has two modular bays which each support the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 24X CD-ROM Drive - 8X DVD-ROM Drive - CD-RW Drive - DVD/CD-RW Drive - LS-240 SuperDisk Drive - ZIP-250 Drive - Secondary HDD - Secondary Battery |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem (Optional) - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 2x USB 1.x - 1x VGA Out - 1x Dock Connector - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook 510 Product Brochure |
