HP OmniBook 425
The OmniBook 425 is a 486-based subnotebook/mini-laptop that was released in November 1993.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Cyrix Cx486SLC @25MHz |
| Chipset | VLSI |
| RAM | Type: Unknown Standard: 2MB Maximum: 8MB |
| Storage | Flash or PCMCIA Hard Disk Requires Adapter: Unknown Standard: 10MB Flash Disk or 40MB Hard Drive |
| Display Options | 9.0" Non-Backlit Passive Matrix Grayscale (16 shades) LCD @640x480 |
| Graphics Chipset | Chips & Technologies VRAM: Unknown |
| Audio | PC Speaker |
| Main Battery | - NiMH 4.8V (Both models) - 4x Alkaline AAs (Flash model only) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | None |
| PC Cards | 1x Type II PCMCIA Slot (HDD model) - 2x Type II PCMCIA Slots (Flash Model) |
| Networking | Modem |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - Infrared |
| BIOS | Phoenix |
| Pointing Device | Pop-out Mouse |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook 425 Service Manual |
