HP OmniBook 3100
The OmniBook 3100 is a Pentium MMX-based laptop that was released either in April 1998. It is a rebadged Compal TS30H, and is nearly identical to the OmniBook 2100 aside from the processor and LCD.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: MMC1 Intel Pentium MMX @266MHz |
| Chipset | Intel 430TX |
| RAM | Type: SDRAM, 2x 144-pin slots Standard: 32MB Soldered Maximum: 288MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 4GB |
| Display Options | 13.3" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | NeoMagic MagicGraph 128XD (NM2160) VRAM: 2MB |
| Audio | Crystal CS4237B - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Barrel Jack |
| Media Drives | Modular bay holds floppy drive, CD-ROM drive, or 2nd battery |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - ZoomVideo Support (1 slot) - TI PCI1220 Controller |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x USB 1.x - 1x Mic In - 1x Line In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Phoenix |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP OmniBook 3100 Drivers |
![]() |
HP OmniBook 2100/3100 User Manual |
![]() |
HP OmniBook 3100 Service Manual |
Common Faults & Maintenance
Brittle Plastics
The OmniBook 3100's plastics are brittle due to age. Hinge failure isn't very common, but nearly every single one of these is missing the hinge covers.


