HP Compaq nx9600
The HP Compaq nx9600 is a Pentium 4-based business desktop replacement laptop that was released in February 2005. It was the business market version of the Pavilion zd8000, and used the Compaq-style chassis used in the Presario X6000.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 775 - Intel Pentium 4 530 @3.0GHz - Intel Pentium 4 540 @3.2GHz - Intel Pentium 4 550 @3.4GHz - Intel Pentium 4 560 @3.6GHz - Intel Pentium 4 630 @3.0GHz - Intel Pentium 4 640 @3.2GHz - Intel Pentium 4 650 @3.4GHz |
| Chipset | Intel 915P Express |
| RAM | Type: 400MHz DDR2, 2 slots Standard: 512MB or 1GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: No Standard: 40, 60, 80, or 100GB |
| Display Options | - 17.0" WVA LCD @1440x900 - 17.0" WVA BrightView LCD @1680x1050 |
| Graphics Chipset | One of the following: ATI Mobility Radeon X300 ATI Mobility Radeon X600 VRAM: 64MB (X300) or 128MB (X600) |
| Audio | SoundMAX Audio - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (12-cell, 6.6Ah) |
| CMOS Battery | ML1220 Lithium |
| Power Supply | Proprietary (180W) - HP DR911A AC Adapter |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD/CD-RW Drive - DVD+/-RW Drive - DVD+/-RW Double Layer Drive - Lightscribe DVD+/-RW Double Layer Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) 1x ExpressCard/54 Slot |
| Networking | - 56k Modem - Gigabit Ethernet - WiFi - Bluetooth 1.2 (Optional) |
| Other I/O | - 4x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x SD/SDIO/MS/MS Pro/MMC/xD/SM Card Reader - 1x HP Expansion Port 2 - 1x HP USB Digital Drive Bay - 1x Mic In - 1x Line Out |
| BIOS | Phoenix |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx9600 Product Brochure |
![]() |
HP Compaq nx9600 QuickSpecs |

