HP Compaq nx9500
The HP Compaq nx9500 is a Pentium 4-based business laptop that was released in 2004. It is pretty much the same laptop as the Pavilion zd7000.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium 4 @3.2 or 3.4GHz |
| Chipset | Intel 865PE |
| RAM | Type: 333MHz DDR, 2 slots Standard: 512MB or 1GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 80 or 100GB |
| Display Options | 17.0" TFT LCD @1440x900 |
| Graphics Chipset | NVIDIA GeForce FX Go5700 VRAM: 64 or 128MB |
| Audio | Conexant CX20468 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (12-cell, 95Wh) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD/CD-RW Drive - DVD+RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 4x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x Dock Connector - 1x SD/MMC/MS/MS Pro/SM Card Reader - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx9500 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx9500 QuickSpecs |

