HP Compaq nx9105
The HP Compaq nx9105 is an Athlon XP-based business laptop that was released in early 2004.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown AMD Mobile Athlon XP-M 3000+ @1.6GHz |
| Chipset | NVIDIA |
| RAM | Type: 333MHz DDR, 2 slots Standard: 512MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: Up to 60GB |
| Display Options | 15.4" TFT LCD @1280x800 |
| Graphics Chipset | NVIDIA GeForce4 420 Go VRAM: 32MB |
| Audio | Unknown - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (8-cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | DVD+RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi - Bluetooth |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Port Replicator Connector - 3x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x 5-in-1 Card Reader - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx9105 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx9105 Product Brochure |

