HP Compaq nx9020
The HP Compaq nx9020 is a Celeron M-based business laptop that was released in 2004.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Celeron M @1.3 or 1.5GHz |
| Chipset | Intel 852GM |
| RAM | Type: 266MHz DDR, 2 slots Standard: 256MB or 1GB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40GB |
| Display Options | 15.0" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | Intel Extreme Graphics 2 VRAM: 64MB shared/SMA |
| Audio | Conexant CX20468 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (6 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - 24X CD-ROM Drive - 24X DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 2x USB 2.0 - 1x VGA Out - 1x Mic In - 1x Headphone Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx9020 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx9020 QuickSpecs |

