HP Compaq nx9010
The HP Compaq nx9010 is a Pentium 4-based business laptop that was released in 2003.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 478 - Intel Pentium 4 @2.0, 2.2, 2.26, 2.4, 2.53, 2.6, 2.66, 2.8, or 3.06GHz - Intel Celeron @2.0, 2.1, or 2.2GHz |
| Chipset | ATI Radeon IGP 345M |
| RAM | Type: SDRAM? Standard: 256 or 512MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 20, 30, 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | ATI Radeon IGP 345M VRAM: Up to 64MB shared/SMA |
| Audio | Conexant CX20468 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3 Spindle - 3.5" 1.44MB Floppy Drive (Optional) - CD-ROM Drive, DVD-ROM Drive, or DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x TV Out - 3x USB 2.0 - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx9010 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx9010 Product Brochure |
![]() |
HP Compaq nx9010 Product Brochure (Japanese) |

