HP Compaq nx9005
The HP Compaq nx9005 is an Athlon XP-based business laptop that was released in 2003.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown AMD Athlon XP-M @1.8GHz |
| Chipset | ATI Radeon IGP 320M |
| RAM | Type: PC2100 DDR, 2 slots Standard: 256 or 512MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 30, 40, or 60GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | ATI Radeon IGP 320M VRAM: Up to 64MB shared/SMA |
| Audio | Conexant CX20468 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | 3 Spindle - 3.5" 1.44MB Floppy Drive (Optional) - CD-ROM Drive, DVD-ROM Drive, or DVD/CD-RW Drive |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Port Replicator Connector (Optional) - 2x USB 1.1 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x S-Video Out - 1x Mic In - 1x Headphone Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx9005 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx9005 QuickSpecs |

