HP Compaq nx7010
The HP Compaq nx7010 is a Pentium M-based business laptop that was released in 2004.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium M "Banias" @1.5, 1.6, 1.7, 1.8, or 2.0GHz |
| Chipset | Intel 855PM |
| RAM | Type: 333MHz DDR Standard: 256MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 15.4" TFT LCD @1280x800 - 15.4" TFT LCD @1680x1050 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon 9200 VRAM: 32 or 64MB |
| Audio | Conexant CX20468 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - DVD+RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 3x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x Port Replicator Connector - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx7010 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx7010 QuickSpecs |

