HP Compaq nx7000
The HP Compaq nx7000 is a Pentium M-based business laptop that was released in 2003.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium M "Banias" @1.3, 1.4, 1.5, or 1.6GHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: DDR, 2 slots Standard: 256 or 512MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 15.4" TFT LCD @1280x800 - 15.4" TFT LCD @1680x1050 - 15.4" TFT LCD @1920x1200 |
| Graphics Chipset | One of the following: - ATI Mobility Radeon 7500 - ATI Mobility Radeon 9000 VRAM: 32MB (7500), 32 or 64MB (9000) |
| Audio | ADI SoundMax - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - CD-ROM Drive - DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - DVD+RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 3x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x Port Replicator Connector - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx7000 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx7000 Product Brochure |
![]() |
HP Compaq nx7000 Product Brochure (Alternate) |

