HP Compaq nx6125
The HP Compaq nx6125 is a Turion 64-based business laptop that was released in June 2005.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown - AMD Turion 64 Mobile ML-28 @1.6GHz - AMD Turion 64 Mobile ML-30 @1.6GHz - AMD Turion 64 Mobile ML-34 @1.8GHz - AMD Turion 64 Mobile ML-37 @2.0GHz |
| Chipset | ATI Radeon XPRESS 200M |
| RAM | Type: 333MHz DDR, 2 slots Standard: 256MB, 512MB, or 1GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" WVA LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | ATI Radeon XPRESS 200M VRAM: Up to 128MB shared/SMA |
| Audio | Unknown - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (6 or 8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - DVD+/-RW Drive - LightScribe DVD+/-RW Double Layer Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) 1x ExpressCard/54 Slot 1x Smart Card Reader (Optional) |
| Networking | - Gigabit Ethernet - WiFi - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 3x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x SD/MMC/MS/MS Pro/xD/SM Card Reader - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 1x Mic In - 1x Line Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx6125 Product Brochure |
![]() |
HP Compaq nx6125 QuickSpecs |

