HP Compaq nx6110
The HP Compaq nx6110 is a Pentium M-based business laptop that was released in February 2005.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Banias/Dothan) - Intel Pentium M @1.6, 1.73, 1.86, 2.0, or 2.13GHz - Intel Celeron M @1.4 or 1.5GHz |
| Chipset | Mobile Intel 915GM or Mobile Intel 910GML |
| RAM | Type: 333MHz DDR, 2 slots Standard: 256MB, 512MB, or 1GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | Intel GMA 900 VRAM: Up to 128MB shared/SMA |
| Audio | ADI AC97 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (6 or 8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - DVD+/-RW Drive |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type III) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth 1.2 (Optional) |
| Other I/O | - 2x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x VGA Out - 1x Mic In - 1x Line Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx6110 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx6110 Product Brochure |
![]() |
HP Compaq nx6110 QuickSpecs |


