HP Compaq nx5000
The HP Compaq nx5000 is a Pentium M-based business laptop that was released in 2004.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown - Intel Pentium M "Banias" @1.5, 1.6, or 1.8GHz - Intel Celeron M @1.2GHz |
| Chipset | Intel 855GM |
| RAM | Type: 266MHz DDR, 2 slots Standard: 256 or 512MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 30, 40, or 60GB |
| Display Options | - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | Intel Extreme Graphics 2 VRAM: 64MB shared/SMA |
| Audio | Conexant CX20468 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (6 or 8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 24X CD-ROM Drive - 8X DVD-ROM Drive - 24X DVD/CD-RW Drive - DVD+RW Drive - 2nd Battery |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 2x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x SD Card Reader - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nx5000 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nx5000 Product Brochure |

