HP Compaq nc6220
The HP Compaq nc6220 is a Pentium M-based business laptop that was released in 2005.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Banias/Dothan) - Intel Pentium M @1.6, 1.73, 1.86, 2.0, or 2.13GHz - Intel Celeron M @1.5GHz |
| Chipset | Intel 915GM Express |
| RAM | Type: 533MHz DDR2, 2 slots Standard: 256MB, 512MB, or 1GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 14.1" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | Intel GMA 900 VRAM: Up to 128MB shared/SMA |
| Audio | ADI AC97 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (6 or 8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | Modular Bay (MultiBay II) supporting the following: - DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - DVD+/-RW Drive - 2nd HDD |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) or Smart Card Reader |
| Networking | - 56k Modem - Gigabit Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 3x USB 2.0 - 1x SD/MMC Card Reader - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | HP |
| Pointing Device | Trackpad & TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nc6220 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nc6220/nc6230 QuickSpecs |

