HP Compaq nc6120
The HP Compaq nc6120 is a Pentium M-based business laptop that was released in 2005.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Socket 479 (Banias/Dothan) - Intel Pentium M @1.6, 1.73, 1.86, 2.0, or 2.13GHz - Intel Celeron M @1.4 or 1.5GHz |
| Chipset | Intel 915GM Express |
| RAM | Type: DDR, 2 slots Standard: 256MB, 512MB, or 1GB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 15.0" TFT LCD @1024x768 - 15.0" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | Intel GMA 900 VRAM: Up to 128MB shared/SMA |
| Audio | ADI AC97 - Stereo Speakers |
| Main Battery | Lithium Ion (6 or 8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | One of the following optical drives: - DVD-ROM Drive - DVD/CD-RW Drive - DVD+/-RW Drive |
| PC Cards | One of the following: - 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) and Smart Card Reader |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 4x USB 2.0 - 1x IEEE1394/FireWire - 1x SD/MMC/MS/MS Pro/SM/xD Card Reader - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | HP |
| Pointing Device | Trackpad or TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nc6120 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nc6120 QuickSpecs |

