HP Compaq nc6000
The HP Compaq nc6000 is a Pentium M-based business laptop that was released in 2003.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium M "Banias" @1.6, 1.7, 1.8, or 2.0GHz |
| Chipset | Intel 855PM |
| RAM | Type: 333MHz DDR, 2 slots Standard: 256 or 512MB Maximum: 2GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 30, 40, 60, or 80GB |
| Display Options | - 14.1" TFT LCD @1024x768 - 14.1" TFT LCD @1400x1050 |
| Graphics Chipset | ATI Mobility Radeon 9600 VRAM: 32 or 64MB |
| Audio | Conexant CX20468 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (4 or 8 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - 24X CD-ROM Drive - 8X DVD-ROM Drive - 24X DVD/CD-RW Drive - DVD+RW Drive - 2nd Battery |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slot (2x Type II/1x Type III) |
| Networking | - 56k Modem - Gigabit Ethernet - WiFi (Optional) - Bluetooth (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 2x USB 2.0 - 1x SD Card Reader - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad & TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nc6000 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nc6000 QuickSpecs |

