HP Compaq nc4010
The HP Compaq nc4010 is a Pentium M-based business laptop that was released in 2004.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium M "Banias" @1.5, 1.6, 1.7, 1.8, or 2.0GHz |
| Chipset | ATI Radeon IGP 350M |
| RAM | Type: 266MHz DDR, 2 slots Standard: 256MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 40, 60, or 80GB |
| Display Options | 12.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Radeon IGP 350M VRAM: 32 or 64MB shared/SMA |
| Audio | Conexant CX20468 - Mono Speaker - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (6 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | None, supports external optical drives. |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) or Smart Card Reader |
| Networking | - 56k Modem - Gigabit Ethernet |
| Other I/O | - 2x USB 2.0 - 1x SD Card Reader - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 1x Dock Connector - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad & TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nc4010 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nc4010 QuickSpecs |

