HP Compaq nc4000
The HP Compaq nc4000 is an ultralight Pentium M-based business laptop that was released in 2003.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Pentium M "Banias" @1.3, 1.4, 1.5, or 1.6GHz |
| Chipset | ATI Radeon IGP 350M |
| RAM | Type: PC2100 DDR, 2 slots Standard: 256MB Maximum: 1GB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 30, 40, or 60GB |
| Display Options | 12.1" TFT LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Radeon IGP 350M VRAM: Up to 64MB shared/SMA |
| Audio | ADI SoundMax - Mono Speaker - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (6 cell) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Unknown |
| Media Drives | None, supports external floppy and optical drives |
| PC Cards | 1x PCMCIA/CardBus Slot (Type II) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x VGA Out - 1x S-Video Out - 2x USB 2.0 - 1x SD Card Reader - 1x Dock Connector - 1x Mic In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad & TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
HP Compaq nc4000 Service Manual |
![]() |
HP Compaq nc4000 QuickSpecs |

