Compaq Armada 7400
The Aramda 7400 is a Pentium II-based laptop that was released in 1998.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Mobile Pentium II @300, 333, or 366MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: SDRAM, 2 slots Standard: 64MB Maximum: 256MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Yes Standard: 6.4 or 10GB |
| Display Options | - 13.3" Active Matrix LCD @1024x768 - 14.1" Active Matrix LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | S3 VIRGE/MX VRAM: 4MB |
| Audio | ESS AudioDrive 1879 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Varta NiMH |
| Power Supply | Proprietary 4-pin - Compaq Series 2912 AC Adapter |
| Media Drives | Modular bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - CD-ROM Drive - DVD-ROM Drive - LS-120 Drive - 2nd HDD |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots - ZoomVideo Support (lower slot) |
| Networking | Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x USB 1.x - 1x Headphone Out - 1x Line In - 1x Mic In |
| BIOS | Compaq (No ROM Setup) |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
Compaq Armada 7400 Recovery Media |
![]() |
Compaq Armada 7400 Service Manual |
![]() |
Compaq Armada 7400 QuickSpecs |
Gallery
Photos from Chris Logan.


















