Compaq Armada 6500
The Aramda 6500 is a lightweight Pentium II-based laptop that was released in 1998. It was a Compaq-badged version of the DEC HiNote Ultra 2000, sold as Compaq had recently bought DEC.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Mobile Pentium II @300 or 366MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: SDRAM, 2 slots Standard: 64MB Maximum: 320MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 6.4GB |
| Display Options | 14.1" Active Matrix LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | ATI Rage LT Pro VRAM: 4MB |
| Audio | ESS Maestro-2E - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion (12 cell, 54Wh) |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | I think: Hirose RP-34 (4-pin) |
| Media Drives | Modular Bay supporting the following: - 3.5" 1.44MB Floppy Drive - CD-ROM Drive - DVD-ROM Drive - LS-120 Drive - 2nd HDD |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - ZoomVideo Support (lower slot) |
| Networking | - 56k Modem - 10/100 Ethernet |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x USB 1.x - 1x Mic In - 1x Line Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
Compaq Armada 6500 User Manual |
![]() |
Compaq Armada 6500 QuickSpecs |

