Compaq Armada 3500
The Aramda 3500 is a lightweight Pentium II-based laptop that was released in late 1998.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Mobile Pentium II @266 or 300MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: SDRAM Standard: 32 or 64MB Maximum: 160 or 192MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 4.1 or 6.4GB |
| Display Options | - 12.1" Active Matrix LCD @800x600 - 13.3" Active Matrix LCD @1024x768 |
| Graphics Chipset | Chips & Technologies 69000 VRAM: 2MB |
| Audio | ESS AudioDrive 1869 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Proprietary 3-pin - Compaq PP2012 |
| Media Drives | None |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots |
| Networking | None |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x USB 1.x - 1x External FDD Connector - 1x Line In - 1x Headphone Out - Infrared |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | TrackPoint |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
Compaq Armada 3500 Recovery Media (Windows 95) |
![]() |
Compaq Armada 3500 Service Manual |
![]() |
Compaq Armada 3500 QuickSpecs |


