Compaq Armada 1500c
The Aramda 1500c is a Celeron-based laptop that was released around early 1999. It was a budget offering that was based on the same chassis as the earlier 1500 Series models.
Specifications
| Spec | Details |
|---|---|
| CPU | CPU Type: Unknown Intel Mobile Celeron @266, 300, 366, or 400MHz |
| Chipset | Unknown |
| RAM | Type: SDRAM Standard: 32MB Maximum: 160MB |
| Storage | 2.5" IDE Requires Adapter: Unknown Standard: 4GB |
| Display Options | - 12.1" Passive Matrix LCD @800x600 - 12.1" Active Matrix LCD @800x600 |
| Graphics Chipset | Chips & Technologies 69000 VRAM: 2MB |
| Audio | ESS AudioDrive 1869 - Stereo Speakers - Microphone |
| Main Battery | NiMH or Lithium Ion |
| CMOS Battery | Unknown |
| Power Supply | Internal, uses standard 3-prong connector |
| Media Drives | 3 Spindle - 24X CD-ROM Drive - Modular Bay holds Floppy Drive or 2nd Battery |
| PC Cards | 2x PCMCIA/CardBus Slots (2x Type II/1x Type III) - ZoomVideo Support |
| Networking | 56k Modem (Optional) |
| Other I/O | - 1x Parallel - 1x Serial - 1x VGA Out - 1x PS/2 - 1x Dock Connector - 1x USB 1.x - 1x Mic In - 1x Headphone Out |
| BIOS | Unknown |
| Pointing Device | Trackpad |
Resources
| Link | Details |
|---|---|
![]() |
Compaq Armada 1500c Recovery Media |
![]() |
Compaq Armada 1500c Product Brochure |
![]() |
Compaq Armada 1500c QuickSpecs |


